UVC Dezenfeksiyon Armatürleri

• Broşür için TIKLAYINIZ

 

UVC nedir?

Güneş ışınları uzun (infrared) ve kısa dalgalardan (UVA, UVB ve UVC) oluşmaktadır.

UV ışınlarının dezenfeksiyonda etkili olduğu dalga boyu 253,7nm’dir.

Bu sebeple dezenfeksiyonda 200-280nm dalga boyuna sahip UVC lambalar kullanılır.

 UVC bakteri ve virüsleri nasıl yok eder?

UVC DNA tarafından en iyi emilen dalga boyudur. Hücresel DNA’lar tarafından emilen UV radyasyon, bakteri veya virüs hücre yapısını bozarak ölümüne sebep olur.

 Kullanım alanı nelerdir?

Mikrobiyal kontrolde UV lambalarının başlıca kullanım alanları; ameliyathaneler, laboratuvarlar ve biyolojik güvenlik kabinlerinin hava ve yüzeylerinin dezenfeksiyonudur.

 Ayrıca, insanların bir arada kalabalık olarak bulunduğu çocuk yuvaları, kafeteryalar, jimnastik salonları, hastane odaları gibi kapalı yerlerde, havadaki patojen mikroorganizmaların sayısını azaltarak hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılımını engellemek için kullanılabilirler.

 Dikkat edilmesi gerekilen yönleri nelerdir?

UV radyasyon, uzun süre ve yoğun temas sonucu deri kanseri gelişimine yol açabilmektedir. Ayrıca UV lambasına direkt olarak bakıldığında retina hasarına yol açabilmektedir. Bu sebeple canlıların bulunduğu ortamda direkt olarak ışığa maruz kalmamaları sağlanmalıdır.

 UVC etkisi için kullanılacak alanın büyüklüğüne göre ve kullanım süresine göre yeterli sayıda ampul kullanıldığından emin olunmalıdır.

 UV sadece direkt olarak UV ışınına maruz kalan mikroorganizmaları öldürebildiği için yüzey dezenfeksiyonunda kullanılırken “gölgede” kalan bölgelerde ve ışının temas edemediği çukur veya oyuk bölgelerde etkisi olmayacaktır.

Kullanım Sırasında Meydana Gelen Kokunun Sebebine Ait  Doküman için  TIKLAYIN.

Sıkça Sorulan Sorular

UVC Lamba Fotoğrafları

15W

15W

15W

15W

15W

15W

15W

15W

Taşınabilir UVC 15W

Taşınabilir UVC 15W

30W

30W

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller akmemedikal.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2021